Jump to content

Faruri de A4 B8 pe A4 B6


iuli00
 Share

Postare recomandată

Salut!

Este posibil ,din punct de vedere electronic, sa montez pe un A4 B6(2004) faruri de A4 B8(cele cu leduri)?Pe a4 b6 am deja xenon din fabrica cu autoleveling,dar numai pe faza scurta.Stiu ca farurile de pe b8 sunt bi-xenon dar sunt dispus sa cumpar farurile cu tot cu instalatia bi-xenon.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu sunt faruri bixenon si pt B6, sunt cele cu lupa mai mare ...

pe tine te intereseaza ledurile/look-ul de la B8 sau doar bi-xenonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza lookul de la b8.Imi plac farurile alea si ma intrebam ca, daca le pun pe masina,facand modificari in bara Hofele,pt incastrare,ceea ce n-ar fi prea complicat,nu imi da erori in bord?Bi-xenonul de la b8 e pe aceeasi lupa din cate stiu eu,pe cand la mine am o lupa la xenon si bec separat in alt fascicul pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti pune faruri de B8 pe B6. Prinderile nu sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

farurile originale de pe b8 nu merg pe b6 INSA, sunt faruri de B6 care au si ledurile alea de la b8 .. la aspect par identice, dar nu sunt originale... sunt facute special pt a4 b6 .. aftermarket, cred ca de chinezi... am vazut mai demult niste poze ..

daca le gasesti posteaza-le aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kostas

Asta sa fie ultima problema!!!Prinderile se modifica.Problema e la partea electrica.

@Bogdan N

Daca cele chinezesti au ledurile ondulate ca la cele originale,atunci faza lunga unde au pus-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt faruri Dectane si costa 349E. (www.detane.de)

Parca era un coleg de forum care le vindea cu o reducere de 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la aspect par identice, dar nu sunt originale...

Ce-am vazut eu aftermarket imitau farurile de B8 dar erau orice numa' identice nu. Nu mi-au lasat deloc o impresie buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Practic va incanta ledurile pe voi, dar veti realiza ca nu se vad bine deloc. Au lumina slaba de tot. Doar ideea in sine este buna dar calitatea lasa de dorit. In schimb eu am DRL pe Led si se vede extraordinar de bine si face si lumina puternica. Vezi topicul cu masina mea. Sunt de acord cu Ice_2k.

Ca xenon se foloseste D2S bixenon sau D1S bixenon, ambele pe acelasi bec/lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreu sa cumpar farul complet de pe a4 b8,cu tot cu ridicator de tensiune si cu controler si sa il montez pe al meu a4 b6 8h.Tinand cont ca am xenon cu autoleveling din fabrica,m-am gandit ca nu e imposibil.Ideea e ,nu sa se vada puternic,pt ca ledurile alea nu sunt facute sa iti lumineze strada ci in loc de lumini de pozitie.Xenonul din fabrica imi da lumina mai mult decat suficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil va trebui sa modifici bara, aripile, capota, prinderile farului, mufele, suportii... multa munca pentru asta. eu nu m-as complica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Am vazut niste filmulete pe you tube cu bixenonul de la Audi si BMW.La comutare faza scurta/lunga se misca o piesa metalica care pe faza scurta obtureaza fascicolul, iar pe faza lunga ,miscandu-se piesa respectiva,lasa fascicolul sa treaca in totalitate.In trebarea e cum fac ca atunci cand comut faza lunga sa miste piesa aia?Piesa metalica e actionata de o bobina ceva?Bobina respectiva poate fi alimentata cu tensiunea cu care alimentez eu acum faza lunga(pe farul vechi)?

@kostas

Nu imi fac probleme de modificare bara,aripi,prinderi.Le fac la Ghetto Tuning.Aripile nu cred ca trebuie modificate.Capota de asemeni tinand cont ca la cabrio e altfel.Scot mufele vechi,cumpar mufe model nou si regrupez pinii.Doar bara si prinderile sufera modificari,iar daca puneam faruri de A5 atunci nici macar bara nu o mai modificam,tinand cont ca e bara Hofele.Partea electronica ma intereseaza pe mine.

Modificat de iuli00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iuli00 Exact asa e la mine, cu piesa aia metalica care obtureaza fascicolul dar nu stiu sa-ti zic cum e comandata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

@Ice

Si-a montat GTO pe Golf 2.Bobina este alimentata in paralel cu becul, tot la 12v(in momentul in care dai faza lunga se alimenteaza si bobina care schimba pozitia piesei metalice lasand fascicolul sa treaca neobturat...simplu).Acum ma intreb ce erori pot aparea si cum pot fi eliminate.Nu am un far de a4 b8 ca as face o proba.

Modificat de iuli00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Raspund tot eu la intrebare!!!Am sa fac si o poza din fata.Masina e model 2004!

.

post-13133-1255302785_thumb.jpg

post-13133-1255303061_thumb.jpg

post-13133-1255302785_thumb.jpg

post-13133-1255303061_thumb.jpg

Modificat de iuli00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru indrezneala, lucrarea a iesit decent insa la o privire mai atenta se vede ca nu sunt de acolo

Mai erau de pus la punct ceva detalii, dar probabil asta este limita 'tunerilor' de pe la noi.

Cu suportul propriuzis farurilor cum ai procedat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragerul a trebuit modificat in sensul ca am mai taiat din el.Am modificat si capota,aripile si bumperul...adica tot botul masinii.Partea electronica a trebuit modificata si ea,alte mufe,alte legaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat te-au costat farurile si de unde le-ai luat? :icon_thumright: Super frumos a iesit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru indrezneala, lucrarea a iesit decent insa la o privire mai atenta se vede ca nu sunt de acolo

Mai erau de pus la punct ceva detalii, dar probabil asta este limita 'tunerilor' de pe la noi.

Cu suportul propriuzis farurilor cum ai procedat?

dezvolta te rog "cunoscatorule".

ce-au facut tunerii astia de pe la noi si nu se pupa cu gusturile tale fine acolo in moldova?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poze noi

.

Multumiri lui Iulian-GTO(pt partea electronica)

Mihai-agent smith(pt modificarea capotei,a barei si a aripilor)

Vali (pt modificarea prinderilor si nu numai)

Ionut(pt vopsit)

Apelati cu incredere la cei 4,nu va lasa la necaz!Toti 4 isi cunosc foarte bine meseria!

Vali si Ionut nu sunt membri forumului,dar va pot face eu legatura cu ei.

post-13133-1255544412_thumb.jpg

post-13133-1255544643_thumb.jpg

post-13133-1255544674_thumb.jpg

post-13133-1255544846_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bad%

stacktrace: n/a; see opera:config#UserPrefs|Exceptions Have Stacktrace20post

angent_smith, ca sunt in iasi sau in bucuresti sau oriunde altundeva, am dreptul la o parere, ca doar e democratie

iar dupa cum vezi, am apreciat curajul si banii investiti de proprietar, iar lucrarea mi se pare DECENTA si in limita posibilitatilor (tehnice) din aceasta tarisoara

dupa gusturile mele, ar fi fost mai ok daca marginea capotei era fix pana in grila, si se imbina direct partea cromata a grilei cu capota, fara a mai avea inca un luft la 2-3 cm mai sus

de altfel, se observa ca linia unde se imbina capota cu bara (ca nu pot sa spun grila) nu e chiar simetrica, spre margini fiind mai mare distanta (in special spre marginea stanga - a masinii), iar marginea de capota care vine peste grila (mai ales in colturi) arata chiar urat

nici imbinarea bara-aripa nu este cea mai reusita. se vede ca ceva a fost adaptat ulterior, linia farului necontinuanduse cu linia barei. se putea taia (nu stiu exact denumirea procedeului) putin din bara, iar acel putin sa fie 'incarcat' pe aripa, astfel incat acolo sa fie o linie continua, nu o imbinare cu doua ciocuri

de asemenea, daca ne uitam cu atentie la pozele cu farul de aproape (cu atat mai mult daca ne uitam direct la masina) se vede ca bara nu urmeaza in proportie de 100% conturul farului in partea de jos

oricum, overall e ok treaba, iar pentru o modificare substantiala aftermarket e chiar binisor

insa totdeauna e loc de mai bine

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dezvolta te rog "cunoscatorule".

ce-au facut tunerii astia de pe la noi si nu se pupa cu gusturile tale fine acolo in moldova?

Scuzati-mi Off (ul)Topic-ul!

eu, nefiind moldovean, m-am simtit lezat ...

nu sunt nici "cunoscator" dar sesisez lufturile aiurea ...

altii au fost banati pt mai putin decat ai facut tu aici! rusine!

On topic,

iuli00, overall, esti cel mai indraznet, farurile arata super!

mai ai mici retusuri si totul va fi ok!

cel putin la noi in RO cred ca esti primul cu asemenea modificare! :)

Modificat de adriandobrin25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,mai trebuie un pic lasata capota in partea stanga(in dreptul soferului),chestie de reglaj.

@Gaby

Bara este facuta in Germania de catre Hofele,asa a venit cu partea aia de sus,capota nu vine pana in grila.Inlocuirea farurilor nu a presupus modificarea barei decat in dreptul farurilor nu si deasupra grilei.

A4 b7 are luft desupra farului(far-capota) cat un lat de deget...din fabrica!!!Eu zic ca la mine a iesit super ok.

Modificat de iuli00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!