Jump to content

Cotiera pentru Fabia


stefan_ieu
 Share

Postare recomandată

  • 3 months later...
  • Replies 180
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    29

  • stefan_ieu

    13

  • FABIAn RuSu

    11

  • bestcopies

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

am fost duminica in targ si m-am uitat si dupa cotiera. de fabia era 2 mil. in schimb am vazut una la 350.000 lei si n-am stat pe ganduri si am luat-o. am montat-o si zici ca e de acolo. vine perfect perfect. pt pasagerii din spate sunt si 2 suporturi pt pahare :). inauntru sunt 2 compartimente: unul mai mic si unul mai mare. culoarea: neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrey poti sa postezi cateva poze te rog???Sa vedem si noi ce si cum.Pt ca ar fi o alternativa destul de ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrey poti sa postezi cateva poze te rog???Sa vedem si noi ce si cum.Pt ca ar fi o alternativa destul de ieftina.

o sa incer zilele urmatoare... oricum, va spun ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleu, doar 35 roni ??? Sunt tare curios sa vad cum arata, ca daca ar fi sa ma iau dupa pret .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleu, doar 35 roni ??? Sunt tare curios sa vad cum arata, ca daca ar fi sa ma iau dupa pret .... :P

eu am gasit cu 40ron...la targ, la fratii nostri basarabeni. este identic cu cea descrisa mai sus. nu e chiar vai de capul meu, doar ca nu se basculeaza. seamana cu cea prezentata de saboteur ceva mai sus.

Modificat de fabiadan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta in CJ sunt ceva cotiere destul de scumpe 295 ron reglabile pe inaltime pe lungime imitatie de piele cu compartiment arata bine dar nu mai stiu cine le produce si imi este si lene sa cobor 4 etaje sa ma uit in a mea unde si cum este produsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e minunatia... am uitat sa deschid suportul pt pahare pt cei din spate...

post-11924-1186782357_thumb.jpg

post-11924-1186782950_thumb.jpg

post-11924-1186783345_thumb.jpg

post-11924-1186783566_thumb.jpg

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu zice nimeni nimic despre cotiera??? nici o parere???

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai zice nimeni nimic ... pt ca n-ai deschis suportul de pahare ..... :P

Din ce materiale este ... confectionat capacul? ... ala gen piele si ala lucios? ..... si .. ce culoare are pana la urma?

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ala lucios e dintr-un plastic foarte tare, ala gen piele e probabil o imitatie reusita de piele, parerea mea destul de rezistenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai zice nimeni nimic ... pt ca n-ai deschis suportul de pahare ..... :blink:

Din ce materiale este ... confectionat capacul? ... ala gen piele si ala lucios? ..... si .. ce culoare are pana la urma?

hai ca zic eu...ca tot de aia am . Capacul are o pernita de musama( vinilin...etc ...la mine e culoare aprox. ca tapiteria-gri sobolan) si un pic de burete ( cca 5mm gros) sub el. Partea aia care aduce a nichel, e o acoperire de aia de 2 bani- metalizare care se face pe mai toate plasticele...inclusiv pe oglinda farurilor de la ale noastre fabii, si care mie in 10.000km a inceput sa se curete ( o voi lua la smirghel de1200-2000-sa fie la fel peste tot-e plastic negru ) Are un compartiment mic ( cat pt bricheta si pachetul de tigari) si unul mare.....era un banc cu "tata are doua". Daca se si bascula era de nota 10...asa e de 9,5 ca are un pret f.bun comparativ cu ce am vazut pe net ( parerea mea e ca si alea scumpe sunt tot "made in china"). Pe ansamblu multumit...si creaza dependenta...m-am invatat cu mana acolo (pe cotiera).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat una (odata cu masina) de la piatra neamt. Pret 300 RON. Mult prea scumpa dar se potriveste perfect cu restul interiorului (imitatie reusita de piele). Se si rabateaza, se regleaza si inclinarea ei iar partea de sus (unde se tine cotul) culiseaza, adica se poate lungi, probabil pentru cei cu mana mai lunga (am realizat destul de tarziu ca e culisabila). Cea prezentata mai sus e super OK la pret si la functionalitate, deci merita toti banii, dar dupa cum o observ in poza are un design cam ciudat. Oricum ar fi.... decat fara cotiera, tot mai bine cu ea, caci conteaza sa-si indeplineasca rolul pentru care a fost proiectata.

OFF TOPIC: mi se pare mie sau cei de la Piatra Neamt au preturile cam umflate fata de alte reprezentante? Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Gata, dupa multe ore obositoare, mi-am montat si eu cotiera. Concluzia : este chiar folositoare si odihnitoare ... ;)

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta da cotiera....parca e de la compexit SKODA,,,,arata minunat si se potriveste exceptional....zi-ne de unde ai luat-o s cu cat te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera este originala Golf 4/Octavia 1/Bora/Leon si costa 250 ron la colegul Codatel. Problema este ca trebuie efectuata o adaptare pentru Fabia, care nu este tocmai usoara, dar pana la urma a iesit foarte bine. Cotiera este dintr-un material negru textil ca si cel al scaunelor.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebeko, vreau si eu cotiera ca a ta. e turnata... ma pui in legatura cu vanzator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bebeko , in sfirsit o cotiera care arata bine ...felicitarile mele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bestcopies : codatel e un user pe vwforum. Il poti contacta direct (PM)

@bebeko : poti sa dai mai multe detalii despre adaptarea pe care ai facut-o? eventula niste poze (daca nu te incurca foarte tare sa mai desfaci o data consola.) Stiu ca m-am uitat la un moment dat la cotierele de G4 (chiar cele aduse de Codatel :vaidecapulmeu: ) si aveau un mod de prindere destul de ciudat (vreo 3 suruburi). Mi-am demontat si consola centrala si n-am gasit nici un suport sau ceva de genul asta pe acolo, asa ca, la vremea respectiva, am renuntat. Dar cotiera e super-super.

@andrei_sxq : nu e scumpa deloc. Avand in vedere ca vine ca turnata si are acelasi material ca cel din tapiteria fabiei e un pret excelent (parerea mea). Am vazut si mai scumpe care se prind cu suruburi in plasticul din consola centrala.

Modificat de stefan_ieu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei_sxq : nu e scumpa deloc. Avand in vedere ca vine ca turnata si are acelasi material ca cel din tapiteria fabiei e un pret excelent (parerea mea). Am vazut si mai scumpe care se prind cu suruburi in plasticul din consola centrala.

Tinand cont ca eu am dat pe a mea 40 RON.... eu zic ca asta e scumpa :P :P :D :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca tu ai dat pe ea 40 ron, dar exact asa si arata ...

Prinderea este explicata mai pe larg aici ( pentru Leon ) : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=15349

Aici gasiti cotiere : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=9394

Cotiera mai detaliata arata cam asa :

Sincer sa fiu imi este foarte greu sa redesfac iarasi consola centrala pentru poze, deoarece cu mare greau am reusit sa montez cotiera.

Dar, va pot explica : prinderea originala se face in 3 puncte ( Octavia,Golf,Leon) , pe un suport metalic de care se prinde frana de mana. Ei bine acest suport difera total la Fabia, in sensul ca nu are loc pentru 2 suruburi, doar pentru unul singur. Adaptarea mea a constat in aplicarea pe acel suport original, a unei noi componente ( un nou picior similar cu cel existent ), astfel incat prinderea sa se faca in 4 puncte. La mine prinderea se face direct pe podeaua masinii ( am dat 4 gauri in care am pus 4 suruburi ). Totul este OK acum :rolleyes:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai asa ca nu inteleg.

1- a trebuit sa faci (construiesti, mesteresti) tu un suport, altul decat cel cu care vine cotiera?

2- gaurile le-ai dat in podeaua masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!