Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

momentan am incercat fiecare dintre cele trei variante posibile din meniul de Navigatie ( Highline, Sportline si Premium )si nu s-a modificat nimic. Am verificat si pe CAN unde ai spus Clodius si este selectat Volkswagen.

Voi incerca sa pun acum o versiune mai noua de SW 3810 acum avand 2720 sa vad ce se intampla.........nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cridaia:

dupa ce selectezi o varianta de skin, restartezi rns-ul apasind pe setup,eject si i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am reusit sa fac un update de firmware mai nou ( aveam SW2720 ), am pus SW3810, am constat ca am un RNS510 cu soft de Skoda. cum s-a ajuns la asta ?

in momentul in care s-a facut decodarea pentru a afla codul de securitate, s-a pus softul de la Skoda culogo de VW si din aceasta cauza am avut butoanele de culoare rosie, iar meniul de culoare verde.

acum am rugamintea la cei care sunt in cunostinta de cauza, sa-mi spuna daca e cineva in zona Timisoara/Arad care se ocupa cu asa ceva, pentru a pune la loc softul pentru VW.....pana una alta, voi schimba doar logo, sa ma mai imbuneze putin ca sunt suparat foarte tare. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca era cineva pe forum cu motordiag, insa din Bucuresti..Cauta in aria comerciala.

Sau mergi la cel de la care ai cumparat navigatia sau la cel care a amestecat ciorbele pe-acolo.. E bine ca prezumtia mea nu a fost corecta pana la capat, in sensul ca nu s-au inlocuit si ledurile originale. Ledurile aftermerket nu prea se pupa la intensitate cu cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin cu o intrebare pentru cei cunoscatori.......aparatul meu are trecut pe eticheta codul 1TO 035 680 C ( parca, dar sigur terminatia este C ), si la o scanare inainte de upgrade acel cod corespundea. Acum, dupa upgrade, in meniul ascuns si la scanare am codul 3C...........B....cu ce influenteaza functionalitatea aparatului sau performantele lui ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu C a iesit din fabrica. Un upgrade corespunzator ar fi trebuit sa fie facut la minimum D. In cazul tau, operatiunea realizata este una de... downgrade. :)

Am avut si C, acum am D, personal nu am reusit sa vad vreo imbunatatire notabila a performantelor. Daca vei avea rabdare sa cauti, pe net vei gasi prezentarea diferentelor dintre diferitele generatii (dincole de led, lcd, etc.).

L.E.: O buna sursa de infomatii:

http://gpsundergroun...gen-seat-skoda/

Stiu, s-a mai dat, insa cred ca merita readus in atentie. :)

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic de upgrade pentru ca inainte avea SW2720 si am pus SW3810, iar dupa acesta s-a modificat din C in B.

acum sa inteleg ca nu este o problema daca se modifica acel cod ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3T0 este mai noua decat 1T0. OII, iti dau drept exemplu o alta piesa: modulul Can Gateway 1K0 907 530 S este mai vechi decat 7N0 907 530 C?

Ceea ce ramane neschimbat va fi Hardware version (HW)

Apropo, eu am pus inclusiv 3980 si tot n-a trecut la versiunea D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, inainte la SW 2720 codul a fost 1TO 035 680 C, iar acum la SW 3814 codul este 3T0 035 680 B.

inteleg ca nu este nici o problema ca s-au schimbat acele coduri si nu avecteza cu nimic buna functionare a aparatului.

in acest weekend sper sa reusesc sa pun SW 3970 si/sau SW 3980 si sa vad ce codare are dupa aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca merge bine cu 3810/3814 nu o sa fie mare diferenta. Eu n-am observat niciuna, nici macar de rapiditate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand, a aparut un nou firmware: 4020/4026/4028/4024 (detalii, aici).

A incercat cineva, cu succes, evident, sa-l instaleze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:Daca pe masina din semnatura nu am navigatie si as dori sa imi pun una OEM de pe o alta masina care are de fabrica,ajunge sa iau doar aparatul sau mai trebuie si ceva cablaje,antena sau modul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, s-a rezolvat problema lui cridaia: la byte-ul 7 se aduna 30 la valoarea care este in casuta respectiva

volkswagenrns510changin.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe aceasta cale tin sa-i multumesc lui Clodius pentru ajutorul si suportul acordat.

Acum ramane de rezolvat problema Logo-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, s-a rezolvat problema lui cridaia: la byte-ul 7 se aduna 30 la valoarea care este in casuta respectiva

volkswagenrns510changin.th.jpg

Si care era problema lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema a fost ca era RNS510 cu soft de Skoda si avea meniul de culoare verde, o pagina mai in urma se poate vedea.....acum cu codarea respectiva, s-a rezolvat culoarea display-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temporar ai putea sa schimbi logo-ul de la inceput (boot logo): http://www.vwwaterco...eens-67987.html

am incercat mai multe variante de Logo si nu am reusit sa instalez nici una.....mi-a dat SWL error.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foloseste asta

http://www.netdata.be/iso/

si vezi k pentru instalare, trebuie mai intii sa resetezi aparatul cu cd-ul de logo inauntru k sa ti-l ia

Modificat de kye04
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva unde pot sa gasesc CD navigatie cu harta ROMANIEI PENTRU UN TOURAN din 2004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are importanta ce masina ai ci unitatea pe care o ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat o chestie ciudata, cand sunt pe navigatie mi se pare ca pozitia masinii pe harta este putin mai in spate decat in realitate. Asta se traduce in indicatii de a face stanga/dreapta etc. mai devreme cu aproximativ 5-10 m. Eu as zice ca este de la pozitionarea antenei. As pune-o in portbagaj, dar nu stiu unde.

ai rezolvat problema Clodius? intreb pt ca am observat si eu aceeasi chestie desi as putea sa jur ca in nov. 2011 cand am luat masina nu aveam problema asta. Am citit pe niste forum-uri straine ca si altii au problema insa niciunul nu m-a lamurit daca si cum a rezolvat-o. Mentionez ca rns-ul a venit cu masina, ambele noi, cu harta de Eur de Est.

in alta ordine de idei, nici "meniul secret" nu arata asa cum am vazut prin filmuletele de pe youtoube. Cand tin apasat "setup" apare, dupa 20 de sec, un meniu intitulat "radio service" sau asa ceva care are 3 optiuni: "FM", "AM" si "Version Info". Cand apas pe ultima apare sectiunea cu Delivery Part Number, HW Version si SW Version, Map Supplier si Map Version dar atat. Ceva idei de ce diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am rezolvat problema. Se pare ca este legat de soft. Altcineva concluziona ca ar fi de la antena GPS dupa ce a pus una mai de calitate. M-am obisnuit sa primesc indicatiile de a face stanga/dreapta mai inainte.

Din ce scrii tu nu ai meniul secret activat. Se face cu VagCom-ul. Da-mi un telefon si te ajut cu activarea lui daca nu ai interfata

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!