Jump to content

Exfoliere ornament nichelat


Valix
 Share

Postare recomandată

Mi s-a exfoliat ornamentul de pe capacul spatiului de depozitare situat deasupra bordului. Mai exact, bagheta aia nichelata. Partea naspa e ca se schimba tot spatiul de depozitare, inclusiv gurile de ventilatie, alta remediere nu exista. Si mai naspa e ca nu sunt singurul caz: mai am un amic cu O2 care a patit la fel, iar cand am fost ieri la PoRo, mai era o masina cu aceeasi problema. Ati patit asa ceva? Care o fi cauza de se exfoliaza ornamentul asta, dar cel de pe capacul scrumierei nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu s-a exfoliat.

si e pe mijlocul bordului arata urat de tot :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a exfoliat ornamentul de pe capacul spatiului de depozitare situat deasupra bordului. Mai exact, bagheta aia nichelata. Partea naspa e ca se schimba tot spatiul de depozitare, inclusiv gurile de ventilatie, alta remediere nu exista. Si mai naspa e ca nu sunt singurul caz: mai am un amic cu O2 care a patit la fel, iar cand am fost ieri la PoRo, mai era o masina cu aceeasi problema. Ati patit asa ceva? Care o fi cauza de se exfoliaza ornamentul asta, dar cel de pe capacul scrumierei nu?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu stii cumva daca se considera in garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tine de garantie, in functie de numarul de km ai masinii. Eu am schimbat ieri la PoRo tot ansamblul de care va ziceam (spatiu de depozitare+guri de ventilatie). Am avut noroc ca il aveau pe stoc. Operatiunea a durat 10 min, dar n-am putut sa vad cum au facut-o, intrucat nu am avut voie in service. Oricum, nu se umbla la bord, asta e clar. Acum sa vedem cat o tine, ca am vazut prin parc pe acolo o groaza de masini cu problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tine de garantie, in functie de numarul de km ai masinii.

<{POST_SNAPBACK}>

Ce insemna ca depinde de numarul de kilometri ai masinii? Vrei sa spui ca desi e in garantie, daca ai depasit un anumit nr. de kilometri exfolierea nu se mai considera in garantie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum asa?daca am 1 an si 11 luni si am porblema asta nu mi se face pe garantie? pai cred ca fac un scandal monstru. garantia e de 2 ani la masina excluzand vopseaua si ce are mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a zis un tip de la Brady ca a venit cineva cu O2 - 53.000 km, si, desi masina era in garantie, nu i s-a aprobat schimbarea astuia, pe motiv ca se considera uzura normala. Sunt bulangii, e clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios ce zic cei din Cehia de problema asta. Daca nu scrie undeva in manual ce garantii am pana la ce limite fie nr de km fie ca timp tre' sa bage pe garantie fara nici o greata. du-te si vezi daca ti-o schimba pe garantie, daca nu compune un mail celor din cehia. asta in cazul in care esti sigur ca nu se specifica nicaieri ca garantia se pierde la tapiserie dupa n nr de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie ceva la garantie, la capitolul excluderi, dar nu stiu sigur cum e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu din ce stiam full warranty pana la 2 ani....stie cineva mai multe informatii si corecte? pana diseara cand ma uit in manual...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se schimba usor chestia aia ca iese daca tragi de tot ansamblu afara , se tine doar in cateva cleme care nu se rup deci puteti trage cu incredere , sigur intra pe garantie luati-va de ei pt ca masina are 2 ani garantie si nu se exclude niciunde un plastic :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai, ca nu prea. Nu stiu care a fost cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salve .. eram in austria cand am observat cu suparare aceeasi problema la bagheta 'cromata' de sus (cea de la scrumiera e ok) .. voi merge la PoRo cu prima ocazie sa cer inlocuirea in garantie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am descoperit nu prea incantat ca maciulia cromata a schimbatorului de viteza de la Elegance incepe sa dea semne de exfoliere (indepartare a stratului de crom)...

Ma intreb daca la garantie nu mi se va imputa faptul ca masina are un an si o luna si ~22000km.

Si sa puna acest defect pe seama uzurii 'normale'...

Fiind sarbatori nu am apelat la service...probabil insa ca timpul lucreaza in defavoarea mea...

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asta chiar mi se pare naspa, mai ales ca nu cred ca se schimba doar "motzul" metalic, ci toata maciulia, sau, mai rau, tot levierul schimbatorului de viteze, asta implicand probabil o noua reglare a timoneriei la montare. Zic si eu, sper sa ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am vrut eu sa schimb plasticul meu negru de la schimbator cu ala cromat si cica nu se poate, trebuie schimbata toata maciuca...dar decat sa se exfolieze..mai bine asa cum am acuma :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ornamentul de pe schimbator se "deterioreaza" in special la cei care merg la drum lung cu mana pe schimbator si carora le transpira mai mult palmele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu prea multi km e prea de tot!!!!

Daca garantia nu a fost la vreo oferta de genul 100.000km sau 2 ani care vine prima nu au cum sa va dea un astfel de raspuns. In exemplul de mai sus poti sa ai si 3 luni si 99.999 km tot trebuie sa o schimbe!!!! - asta in cazul bagheta respectiva nu intra in alta categorie de piese (si anume de cele ce nu se schimba pe garantie)

Ia mergeti voi inapoi la service si cereti sa va dea in scris (cu semnatura, stampila tot tacamul) ca nu se schimba pe garantie si motivele invocate. Atunci vom avea despre ce discuta, si atunci veti putea sa dati si mail in care sa atasati respectiva hartie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, este vrajeala cu mersul cu mana pe schimbator.

La mine s-a exfoliat butonul din varful manetei franei de mana, cel pe care apesi sa o tragi.

Si credeti-ma, nu conduc cu mana pe maneta franei de mana...

Poate doar cand mai iau cate o curba cu frana de mana trasa. (joke)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am ajuns si eu in stadiul vostru mi s-a exfoliat si mie dar nu il pot schimba pt ca am lipit pe chestia aia flolie imitatie de carbon si o voi pierde asa ca o sa ramana asa :P :sper sa nu se extinda are deja 1 cm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai bine puneai folia si peste ornamentul ala :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ca am incercat sa pun pe toata usita aia dar bate in parbriz cand e soare reflecta si mi-o proiecteaza in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trist... No comment. :D

V-as ruga daca puteti pune o poza cu ornamentul exfoliat ca sunt curios ce ma asteapta la un moment dat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a exfoliat ornamentul de pe capacul spatiului de depozitare situat deasupra bordului. Mai exact, bagheta aia nichelata. Partea naspa e ca se schimba tot spatiul de depozitare, inclusiv gurile de ventilatie, alta remediere nu exista. Si mai naspa e ca nu sunt singurul caz: mai am un amic cu O2 care a patit la fel, iar cand am fost ieri la PoRo, mai era o masina cu aceeasi problema. Ati patit asa ceva? Care o fi cauza de se exfoliaza ornamentul asta, dar cel de pe capacul scrumierei nu?

Nu stiu cum de ai tu problema asta dar si eu am masina de 1 an si nu am aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!