Jump to content

Demontare manson schimbator viteze


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Salut.

Cum se desface capul schimbatorului de viteze? Am observat ca are in partea frontala un capac care sunt sigur ca se poate scoate. Am incercat sa-l conving cu o surubelnita dar totusi cred ca se face cu capul, nu cu forta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 185
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Inginerul

    11

  • Mihai25

    7

  • marius1982.11

    7

  • blueyed

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trebiue sa scoti mai intai rama pe care este husa schimbatorului( tragi de ea in sus du simt deraspundere , da si cu grija) dupa care ai acces la schimbator. Ai nevoie de o surubelnita ascutita ca sa desfaci colierul metalic din jurul schimbatorului. Mai este un colier din plastic pe care trebuie sal tragi in jos, apoi tragi schimbatorul in sus cu miscari stanga - dreapta. Sper ca am fost destul de explicit, eu mi-am schimbat schimbatorul acum un an si cam asta am facut . Sper ca ma tinut bine minte. BAFTA!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am incercat. Si am reusit.

Nu am mai scos capul schimbatorului pentru ca nu acolo era problema (se auzea un zgomot cand schimbatorul vibra, in treapta a 3-a). Am descoperit sursa problemei: partea inferioara a manetei, mai exact o articulatie care are un joc de aprox 1.5-2mm. Am pus o hartie (parca as avea dacie :) si cred ca s-a rezolvat. Fac maine un test drive si aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai reusit si ca ai rezolvat problema :) .Oricum incearca sa-ti rezolvi vibratia ceva mai profesionist :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vreau sa schimb mansonul din musama , piele artificiala , de la schimbatorul de viteze cu unul facut din piele naturala. Stie cineva cum se poate demonta? Ame reusit sa scot rama care il prinde la partea inferioara de consola centrala, dar nu stiu cum sa-l desfac in continuare, cum sa demontez nuca schimbatorului. Stie cineva? Multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

poate ca tu astepti altceva de la "noi", dar eu am aplicat peste noua "piele". daca vrei sa o dai jos pe cea originala, capacul de la baza este fixat doar cu niste cleme. daca tragi de el iese. eu l-am scos de mai multe ori... cand ma plictiseam prin masina B) . dupa ce desfaci ai ocazia sa vezi cum este fixata "nuca". poate ca voi fi criticat ca nu voi putea fi foarte exact, dar parca este fixata de ax doar printr-un "inel - clema". oricum, operatiunea de detasare a "nucii" nu am pus-o in practica niciodata.

bafta si spor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. Este un fel de "inel - clema", dar aceasta clema este din otel si este continua de jur imprejur. Nu stiu cum se poate detensiona. Cred ca , clema respectiva are rol de arc. Mai astept si alte opinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb mansonul din musama , piele artificiala , de la schimbatorul de viteze cu unul facut din piele naturala. Stie cineva cum se poate demonta? Ame reusit sa scot rama care il prinde la partea inferioara de consola centrala, dar nu stiu cum sa-l desfac in continuare, cum sa demontez nuca schimbatorului. Stie cineva? Multumesc de ajutor.

<{POST_SNAPBACK}>

Salut!

De unde ai gasit piele naturala? si cit a fost? Vreau si eu sa o schimb la al meu ca s-a cam ros.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu deschid alt topic, la audi stiti cum se face? As vrea sa-mi schimb pielea aia care s-a ros si maciulia de la schimbator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clama se poate largi, cu mare rabdare, cu o surubelnita lata, bine ascutita. Eu am reusit, pana la urma, si poate fi refolosita. Atentie cum se face parghia, sa nu se distruga plasticele! Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai ai ce face cu ea de ce nu o tai si gata ce mai dai nuca jos si alte alea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mai ai ce face cu ea de ce nu o tai si gata ce mai dai nuca jos si alte alea ?

<{POST_SNAPBACK}>

Pai, omul zicea ca vrea sa schimbe doar musamaua cu ceva din piele. Poate am inteles eu gresit, dar nu cred ca se referea la schimbarea intregului ansamblu. Se poate scoate musamaua, se ia tiparul, se taie pielea, se coase, se monteaza la loc cu clema refolosita. Daca ai taiat-o, ce mai pui in loc? Nu cred ca se gasesc cleme la comanda... iar ca sa incepi sa pui ciochisme gen colier cu surub, sau, mai rau, "colier" romanesc, aia nu mai e treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu tai colierul vechi si il inlocuiesti la montaj cu o brida din PVC? Este foarte rezistenta si nu cred ca ar fi vreo problema.... De unde ai achizitionat-o pe cea din piele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, omul zicea ca vrea sa schimbe doar musamaua cu ceva din piele. Poate am inteles eu gresit, dar nu cred ca se referea la schimbarea intregului ansamblu. Se poate scoate musamaua, se ia tiparul, se taie pielea, se coase, se monteaza la loc cu clema refolosita. Daca ai taiat-o, ce mai pui in loc? Nu cred ca se gasesc cleme la comanda... iar ca sa incepi sa pui ciochisme gen colier cu surub, sau, mai rau, "colier" romanesc, aia nu mai e treaba.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai perfecta drepatate. Vreau sa o desfac , sa o folosesc ca sablon, sa tai alta din piele, sa o cos si sa o montez. Vreau sa refolosesc clema . Am sa incerc usor cu o surubelnita ascutita sa o desfac, dupa care sa o string la loc. Sper sa reusesc. Husa noua din piele mi-o fac singur. Am masina de cusut, iar pielea foarte fina si subtinere , de culoare neagra si de buna calitate am gasit-o la haine la second hand. La masina pe care am avut-o anterior, un Opel am facut la fel si arata foarte bine. Sper sa-mi iasa. Multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astep un rezultat, cum a mers :banghead:

si eu vreau sa schimb musamaua cu piele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris un post pe aceasta tema, dar nu il gasesc acum.

In targul Vitan se gasesc mansoane schimbator din piele, de mai multe culori si dimensiuni. Eu am cumparat un set negru din piele + maciulie imbracata in piele, arata foarte bine si s-a potrivit la fix. (stiu ca o sa ma intrebati de poze, daca sunteti cuminti o sa pun). Am desfacut mansonul original care era intr-o stare jalnica (da, am sacrificat acea clema prin taiere) si apoi am instalat noul manson. Operatiunea nu este foarte complicata, noul cap de la schimbator se prinde cu alt sistem (suruburi de jur-imprejurul tijei). Costul operatiunii: aprox 300 000 lei vechi (parca). Aveti grija sa fie din piele naturala, exista si unele din "musama" care se degradeaza f repede (in general alea de prost gust sunt din piele sintetica).

Spor la cumparaturi, si aveti grija pe ce dati banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am incercat sa scot imitatia aia din piele de pe maneta de viteza la Golf 4 si nu am reusit.Cred ca se scoate intai capu' la maneta (scuze pt.expresie) dar nici asta nu am reusit,nu stiu cum !!!! Daca a facut cineva asa ceva poate sa-mi axplice si mie ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia maciulia schimbatorului intra fortat pe tija schimbatorului si este fixata pe aceasta cu o clema metalica. Se largeste clema respectiva si se scoate maciulia prin tragere in sus. S-ar putea sa fie acelasi sistem si la VW.

O alta varianta (Dacia) ar fi cu maciulia infiletata pe tija.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imitatia aia de piele are o rama jos la imbinarea cu consola centrala. Rama iese prin tragere si pe urma se desfileteaza capul schimbatorului.

Capul schimbatorului iese cu tot cu sortul respectiv. Asa se si gaseste ca piesa de schimb, cu totul si la Passat costa 40-50E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!