Jump to content

Golf 6 - Ce greutate are?


szaki
 Share

Postare recomandată

Va rog sa specificati motorizarea, nivelul de echipare respectiv optionalele care ar putea influenta greutatea masinii.

GOLF VI 1,4 TSI 122cp M6 Trendline + cateva optionale care ar putea influenta greutatea masinii:

Aer conditionat Climatronic

Pachet Secure

Pachet Sport Interieur

ESP.

Greutate trecuta in talon: 1.290 kg

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune si jantele, sigur vor conta la greutatea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Computer de bord Plus; Privacy glass si Radio CD RCD 310 sigur atarna mai greu la cantarire

De acord. My mistake :P.

Rog un moderator sa elimine din postul meu urmatoarele: Computer de bord Plus; Privacy glass si Radio CD RCD 310.

Multumesc.

@hbogdan - Jante din tabla 15".

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greutatea trecuta in talon e calculata cu 68kg soferul,bagaje de 7kg si rezervorul 90% plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posturile offtopic au fost ascunse, urmatoarele comentarii de acest gen vor fi sanctionate.

Va rog sa ramaneti ON topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

szaki Sa ne spui masa si dupa ce faci ITP-ul.

La mine la ITP aveam 1373 kg - cu sofer de 73 kg dupa spusele lui, rezervor 95% si mai putin mai mult de 7kg in bagaje. In carte scrie 1270. Deci, daca intr-adevar masuratorile sunt facute cum spune colegul asd888, am trecut in talon cu 100kg in minus. Sunt curios cum e la tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o faza ciudata cu greutatea in talon , la mine scrie 1346 (scirocco) si in cartea tehnica scrie ca are 1240

Am un prieten care avea trecut in talon 1049 la un passat b5.5 1.9 tdi si ma indoiesc ca e corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin86cos - In cartea tehnica greutatea este data pentru modelul de baza. Greutatea varieaza in functie de motorizare si nivelul de echipare.

@rex - mai avem de asteptat pana la ITP - cred ca greutatea se masoara cu rezervor 50%.

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@szaki, vreau sa incep prin a-ti lauda capacitatea analitica si pasiunea pe care o manifesti pt. cauza, inclusiv orice amanunt. Ca sa fiu on topic, as tine seama de transmisie, cutie, jante, nr.usi, rezerva, restul sunt off, la o masina care nu este un supercar. Desi nu nu stie. Am inteles ca pana la itp mai avem, why?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ alex76 - Am deschis acest topic pentru ca sunt curios sa vad cum varieza greutatea masinilor fata de greutatea modelului de baza, in functie de echipare. In cazul meu (1,4 TSI 122cp cutie M6) in oferta (cartea masini nu am la dispozitie momentan) este specificata pentru masa proprie 1.215kg insa in talon apare 1.290kg. Diferenta este notabila, daca luam in calcul faptul ca am un numar limitat de optionale. Pun inrebarea: care ar fi diferenta intre modelul de baza si un model full option?

Referitor la ITP – am spus ca mai avem - pentru ca, daca stiu bine, ITP-ul se face din doi in doi ani. La mine inca nu a trecut nici un an de la achizitionare masinii, mai exact urmatorul ITP se asteapta peste un an si trei luni.

Modificat de szaki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@szaki, inteleg rostul topicului si apreciez asta. Vreau sa-ti spun ca greutatea masinii depinde mult si de ocupanti. Cand merg cu nevasta si copii se adauga pe langa mine doar 120 kg. Cand iau cu mine doi prieteni, care nu fac sumo apropo, doar lupte ca sa zic asa, am in plus 240 de kg. In ceea ce ma priveste, am in functie de ciclu competitional si vointa, intre 90 si 105 kg. Nu stiu daca ma crezi dar se simte, inclusiv la un tsi de 160 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se simte! Chiar asta era ideia, daca stam si ne gandim ca masa proprie a masinii este (sa luam ca exemplu) cu 100kg mai grea decat greutatea specificata pentru modelul de baza, acest lucru se va reflecta in dinamica si consumul masinii (fara sa luam in calcul pasagerii strict greutatea proprie).

In continuare astept sa furnizatii date despre greutate masinilor voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Golf 6 gti 1390kg. Dotarile nu sunt semnificative ca sa dea la greutate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6 1.6L Benzina,HL,M5,4 Usi

+Dynaudio 510

+ESP

+Climatronic

Greutate in talon 1232 Kg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine e trecut 1316 kg,( tsi 122 hp, dsg, hl)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astia de la RAR stie mai bine decat cei care au produs masinile mai...

la mine e trecut 1314 kg, cu toate ca in factura si restul documentelor e trecut 1234 :)

nu imi dau seama cum isi permit VW o asemenea eroare ...sa furnizeze date gresite...ar trebui sa ii intrebe pe cei de le RAR care e valoarea corecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Dupa cum spuneam si in topicul similar din aria Golf5, adunatura asta de date nu ajuta pe nimeni... Poate doar ridica niste semne mari de intrebare despre masuratori

Rog ca valorile postate sa fie demonstrate, fie la ITP fie altfel... Cred ca doar asa pot aparea ceva diferente concludente si edificatoare

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

HL 2.0 tdi=1339kg, greutatea din talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat ca la tine este mai mica greutatea cu 12kg decat cea data de producator.

In genere greutatile corespund cu cele date in lista de preturi de pe site-urile reprezentantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu corespunde ce e in talon cu realitatea.

de exemplu la modelul meu scrie 1467kg, dar eu ampus webasto, pachet de drumuri grele, am baterie mai mare , etc

iar in talon tot 1467kg, ca in configurator, deci nu e personalizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe masina nu mai scrie greutatea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tu ai gasit, spune-mi si mie unde sa caut. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

G6 GTI 2 usi , DSG, jante 18'' - 1419 kg conform talon

intrebare : spatiul pt picioare al pasagerilor spate difera daca masina e in 2/4 usi?

aceeasi intrebare legat de greutate: teoretic, la 2 usi nu mai ai balamale, ranforsari si ar trebui sa fie mai usoara, corect?

Modificat de cojo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G6 GTI 2 usi , DSG, jante 18'' - 1419 kg conform talon

intrebare : spatiul pt picioare al pasagerilor spate difera daca masina e in 2/4 usi?

aceeasi intrebare legat de greutate: teoretic, la 2 usi nu mai ai balamale, ranforsari si ar trebui sa fie mai usoara, corect?

Nu difera spatiul de la picioare.

Da, golf-ul 5/6 in 2 usi e mai usor ca cel cu 4 usi. La un moment dat, pe volkswagen.de scria ca masa masinii e calculata la masinile cu 2 usi. Practic diferenta e mica deoarece chiar daca sunt 2 usi in minus, usile existente sunt mai grele decat cele normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!