Jump to content

Hands-free Din Mufa Auxiliara La O2


shcoada
 Share

Postare recomandată

Sa vedem.

Cum reusim sa facem din mufa AUX un hands-free?

(Sincer, nici eu nu stiu, daca as fi stiut probabil as fi pus direct un tutorial). :)

Am reusit sa fac doar jumatate din treaba, pentru restul am nevoie de ceva ajutor, idei din partea voastra.

Asadar.

Se da o Skoda Octavia 2 cu mufa AUX in cotiera.

Un telefon cu un adaptor de jack. (Nokia e50 in cazul meu)

Un cablu cu jack la ambele capete. (un cablu ordinar care costa 3 lei la orice magazin de electrice)

Se conecteaza toate intre ele si voila :rolleyes: Avem un hands-free functional (50%). Toate convorbirile se vor auzi in boxe, dupa ce se va activa AUX-ul din Stream.

Pana aici totul bine si frumos.

Problema este microfonul telefonului. Telefonul sta langa cotiera, deci distanta dintre el si gura este in jur de 50cm. Cum facem sa ducem acel microfon undeva mai aproape de gura?

_______________________________________________________________________________

Ideea nr.1 (Daca nu avem adaptor de jack pentru telefon)

Cumparat un hands-free ordinar.

Acel hands-free are 2 fire, unul pentru microfon, altul pentru casca.

Pe noi ne intereseaza numai mufa care se conecteaza la telefon.

Asadar, se taie mufa, se leaga un cablu cu un jack pe cablul de la casca. Se leaga un cablu cu microfon pe cablul de la microfon, se mascheaza cel de la microfon si se aduce undeva mai aproape de gura ... nu stiu unde anume, dar ramane de vazut :rolleyes:

A incercat cineva asa ceva?

_______________________________________________________________________________

Ideea nr.2 (Daca avem deja adaptorul audio) post-21100-1206951156_thumb.jpg

Se cumpara un jack, un cablu la capatul caruia legam alt jack, pentru introducerea in AUX, alt cablu la capatul caruia legam microfunul, care se mascheaza prin bord ...

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat cu un SE W810i si nu a mers, am folosit cablul adaptor pentru casti si un cablu jack-jack, muzica se aude in boxe dar convorbirile nu se aud, dar daca pun castile tel se aude.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shcoada - teoretic ar trebui sa functioneze ideea ta, incearca cu un hentz free hs-5 adica unul care sa aia o singura casca la care sa atasezi un jack stereo (chiar daca ai numai 2 fire, lipesti numai pe 1 canal) daca merge iei un hentz stereo pentru a folosi ambele canale ale cass-ului(CD-ului). eu nu am intrare AUX nici la masina nici la CD. (speram sa nu faca microfonie :screwy: )

sa ne tii la curent!

multumesc!

post-15932-1206988368_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde este mufa auxiliara la octavia 2 ?? anume mai exact ?? ...ca no gasesc... :D ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vad ca ai masina din 2004,deci nu ai mufa AUX.La cele care o au, se gaseste in cotiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in cotiera.

De auzit se aude, la Nokia cel putin. ;)

Convorbirile se aud perfect, numai ca interlocutorul ma aude cam incet, pentru ca microfonul e cam departe de gura, de asta si vreau sa fac ingineria scrisa mai sus :scratch:

Foarte interesant ce spui azreil24 ... chiar curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: de auzit se aude, suntem auziti, DAR, functioneaza exact ca un hand`s free? sau trebuie sa tinem Stream`ul pe auxiliar? Adica daca ascultam radio sau CD sare singur pe telefon cand sunt sunat? Se opreste radio`ul sau Cd`ul sa treaca pe auxiliar?

Edit: cat despre microfon cred ca merge tras fir pe lateral si pus in dreptul parasolarului sa fie mai la "inaltime".

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sefu' cum arata bre' adaptorul ala de jack la e50 sau mai bine la 6280 ca are asta un microfon superok vb cu el pe optiunea audio comutat la dif de pe bord si interlocutorul ma aude si nu prea il aud eu.deci exact invers.chiar m-ar ajuta chestia asta.voiam sa montez un parot dar daca iese ma las ca n-am chef de extralucrari prin instalatie.merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c4linut ... Nu. Clar ca nu sare singur de pe muzica pe telefon. Cand auzi telefonul ca suna apesi de 2 ori butonul de CD si treci pe auxiliar, dupa care raspunzi din tasta telefonului. Nu e chiar atat de complicat. Oricum, daca ai avea bluetooth pe masina tot ar trebui sa apesi un buton sa raspunzi la telefon.

@gabie ... E un adaptor simplu care costa undeva la 50 de ron ... cam asa arata http://images.google.ro/images?hl=ro&q...sa=N&tab=wi ... mie mi-a venit in cutie cand am cumparat telefonul. Cred ca e compatibil si cu 6280 ... n-ar avea de ce nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la telefon aveti iesire audio tip jack de 2,5mm, cum au numeroase modele nokia(1010, 6120 classic si altele) cumparati in cablu jack simplu tata-tata de 3,5mm si un adaptor la 2.5mm de la vitacom(costa 1.4lei adaptorul-si nu, nu am gresit pretul).

Modificat de goldeye3002
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti eu am o problema eu miam luat un fir tata-tata lam pus pe adaptorul de la nokia n73 , de mers merge dar boxa din partea soferului adik tweaterul bazaie cand ascult muzica sau cand vb la tel. Am observat ca ar fi de la cablul jack-jack ca si fara a fi conectat la telefon bazie cand e pe aux si e cablul in mufa din cotiera, o fi de la cablu sau de la mufa, tin sa mentionez ca am testat 2 cabluri (deale-a ieftine ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este urmatoarea.

1 este incomod sa folosesti acest sistem,trebuie sa comuti Stream-ul pe AUX,si apoi sa raspunzi la telefon ceea ce poate sa iti distraga atentia.

2 ai fire prin masina si nu arata prea elegant

3 apare fenomenul de microfonie.Handsfree-ul adaptat de voi nu este gandit pt a anula ecoul,etc

Propun totusi folosirea unui handsfree pe bluetooth sau o solutie dedicata auto,am vazut adaptoare de bricheta de la diversi producatori

forte interesant este Nokia Speakerphone HF-300,care se ataseaza de parasolar

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti eu am o problema eu miam luat un fir tata-tata lam pus pe adaptorul de la nokia n73 , de mers merge dar boxa din partea soferului adik tweaterul bazaie cand ascult muzica sau cand vb la tel. Am observat ca ar fi de la cablul jack-jack ca si fara a fi conectat la telefon bazie cand e pe aux si e cablul in mufa din cotiera, o fi de la cablu sau de la mufa, tin sa mentionez ca am testat 2 cabluri (deale-a ieftine ).

Vezi ca la auxiliar ai mai multe setari. Intra in meniu cand esti pe aux si vezi pe acolo. Este o chestie legata de canale parca. AUX1, 2, 3 ... S-ar putea sa rezolvi ceva. Nu mai tin exact minte si nici nu am cartea de la stream la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este de la alea pt ca leam incercat si nimik pe toate face la fel inafara de unul singur unde se aude mai incet zgomotul dar si muzica cred ca este de la fir ori mufa oricum o sa ma incumet sa cumpar un fir profi sa vedem daca rezolv ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am testat si eu aceasta "optiune" cu un N95. Concluzie? Merge perfect, se aude perfect, sunt auzit perfect :vaidecapulmeu:

Iata poze cu accesoriile din dotare :tuktuk:

Edit: o sa ma gandesc la o pozitie mai buna pentru microfon si cum sa trag firul cumva sa nu se vada. Daca gasesc vreo solutie revin cu poze.

post-13747-1207506979_thumb.jpg

post-13747-1207506992_thumb.jpg

post-13747-1207507010_thumb.jpg

post-13747-1207507019_thumb.jpg

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salll alll !!! eu am un N5310 am cuplat telu cu mufa aux. dincotiera si nu se aude nimic....precizez ca am folosit cablu jakde 2,5mm la ambele capete si streamu' este setat cu mufa aux pe on....tre. apasat pe ceva anume sa mearga!???? Multumesc!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Horias selecteaza AUX cand vrei sa-l folosesti. Nu pe Cd sau pe Radio. Apesi pe butonul CD de mai multe ori pana iti scrie AUX. Dupa iti va merge. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.K. multumesc!!!!

Modificat de xxnelu
Te rog sa nu mai dai QUOTE/REPLY la mesajul anterior. Foloseste Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
cmghostbuster

urat se vad firele alea pe acolo...am si eu o intrebare la altceva decat pentru telefon mai pot sa folosesc mufa aia? adica la c emai poate fi folosita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

urat se vad firele alea pe acolo...am si eu o intrebare la altceva decat pentru telefon mai pot sa folosesc mufa aia? adica la c emai poate fi folosita?

Eu le-am tras doar pentru proba :offtopic: oricum nu l-am folosit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vad ca nu s-a mai postat demult aici. Ma gandesc si eu la folosirea acelei mufe aux dar caut un receiver bluetooth care sa-l pot conecta la mufa de aux si care sa receptioneze muzica de la un telefon tableta etc. via bluetooth. Receptorul poate sa aibe ori o baterie interna ori sa se poata alimenta la usb bricheta etc dar nu stiu unde sa gasesc acest receptor. Are cineva vreo idee?

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pe octavia 2 cu stream fara mp3 nu am aux in cotiera. Este in alta parte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Posibil sa nu suporte daca nu ai MP3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!