Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

  • Administrator

Salutare colegi de forum !

Incep acest topic desi mai am de asteptat aproape doua luni pana sa pot conduce masina despre care voi scrie. Acest VW Golf V R32 , cod motor BUB 3.2 V6 4motion culoare deep-blue (exclusiva .:R32ului) se va fabrica la sfarsitul lunii iulie, iar la sfarsit de luna august masina va ajunge la importator. De acolo dupa ce se finalizeaza actele voi intra in posesia cheilor.

Masina reprezinta pentru mine inlocuitorul vechiului meu Golf IV , golf pe care l-am avut destui ani in folosita (are 240.000km acum si e de la 15.000la mine pana cand am aflat ca este declarat auto furat in italia si nu l-am mai vandut - nici sanse sa iau valoarea reala pe el neavand cum). Cum am scris si pe topicul despre Golful IV (sau BOLF cum i-as zice acum) a fost trasa pe drepata spre pastrare. Peste cativa ani o sa-l tin expus peste in fata firmei mele ca "show car".

R32ul este o dorinta veche a mea. Mi-a placut mk4 R32 , iar in mk5 este si mai bine. In plus aici este chiar loc sa-mi scot familia la weekned! Aceasta masina vreau sa o tin cat mai mult pentru ca sunt indragostit de ceea ce este R32ul .

Motorul V6 are un sound senzational cu evacuarea de fabrica. Cuplul este prezent de la 1200rpm pana spre 2000rpm mai bine decat la un TDI de 90CP. Si sunt doar 2000rpm din 6500!! Masina mea va avea 5 usi (deh , ma stiti sunt familist) si pentru ca plimbarile mele ma tin in oras am preferat sa am DSG. Cu siguranta si la urmatoarea masina de familie (Tiguan sau Touareg) va fi tot cutie automata dar acea masina va fi diesel. Revenind la R32 abia astept sa vina. Ma uit la poze , vad filme pe youtube si astept. In luna august o sa-mi vina pe lume fetita (Voinea Eva Iris) si tot in acea luna daca sunt norocos se livreaza si masina.

Ce va urma o sa fie scris pe acest topic. Dupa un rodaj ca la carete (si din cate am citit pe forumul http://www.r32-club.de/ o sa fie peste 8-10.000km pana se lase acest motor petru a simti cei 250CP dupa care vor urma mici modificari. Un haldex-controller, un ciptuning de folosit 8-10.000km si pe urma la 20-25.000km o crestere mai mare a puterii (daca voi considera ca este nevoie) . Foarte probabil daca fac asta nu va fi cu turbo (solutia HPA) ci cu compresor mecanic. Solutii sunt mai multe si le urmaresc pe forumul mai sus mentionat.

Dar hai sa prezint mai detaliat dotarile importante:

- 5 usi

- cutie de viteze DSG

- faruri Bi-xenon

- culoare Deep Blue Pearlefect

- trapa din sticla

- scaune scoica stofa (vezi poza de jos atasata)

- radio CD Mp3 RCD500 cu 10 difuzoare

- climatronic

- tempomat

- cotiera

- pachet lumini (inclusiv "Coming Home", "Leaving Home", lumini citit , lumini picioare etc)

- oglinzi rabatabile electric si cu sistem antiorbire

- senzor de ploaie

- ESP + 4motion Haldex (=love) :icon_thumright:

- Suspensii sport, garda la sol coborata cu cca 15 mm

- comenzi pe volan + comenzi cutie viteze pe volan

Jantele 18" cu care se livreaza modelele de 2008 sunt acestea -> post-1-1183069490_thumb.jpg

Cam atat pentru moment. Mai multe informatii cum am si eu :lol:

post-1-1183070252_thumb.jpg

Link către comentariu

Se pare ca sunt al doilea (io am vazuit primu da pana am conceput poezia a scris repede nadir :lol:)care transimte sincere felicitari.Masina e o bijuterie iar culoarea e superba.SIgur orice plimbare va deveni o reala placere.

P.S. Se pare ca nu-s singurul care are de asteptat...ros unghii, visat noaprtea ca a venit masina :icon_thumright:

Si se pare ca luna august va fi plina de realizari in familie...felicitari.

Modificat de DOOM
Link către comentariu

super! felicitari imparate! :lol: si asteptare usoara....pentru Eva Iris si pentru R32! :icon_thumright:

OT: in primul rand pentru fetita!

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
nadir@boosted.ro

bai chiar ma bucur tare mult se pare ca si la tine sunt 2 mari bucurii in acelasi timp si oricum Bravo ai stat ce ai stat si tot ai pus mana pe ce iti doreai de mult

cand am zis 2 bucurii ma refeream la partenerul de joaca al lui alex :icon_thumright: ca tot vroia o surioara :lol:

sa iti traiasca si familia si masina si sa va bucuratii cu totii in familie ca tot esti un familist convins la tine nu e volks wagon e family wagon :lol: cred ca daia zic nemtii "FauWe"

de rodaj sunt convins ca o sa ai grija si cu atat mai mult cu cat ai dsg :lol:

p.s. sunt curios daca o sa se super alex ca pe masina asta o sa scrie Iris la bord :lol:

Link către comentariu

Da..cand am anuntat eu cu surle si trambite S3-ul zicea dl.voinea ca (citez) "o sa creada lumea ca suntem o comunitate de raceri" si uite ce face acuma...:icon_thumright: :lol:

Eu sunt foarte incantat ca si-a luat scoici, good choice...m-am tot uitat pe strada la R32 si la S3-uri si nu am vazut pe nicaieri scocile...

Oricum inca o data felicitari!!

Link către comentariu

Dragos sa ai asteptarea cat mai scurta si usoara si sa te bucuri de ea la maxim atunci cand va veni. Este o masina extraordinara, intr-adevar si o vezi destul de rar pe strazi (nu stiu cate GV R32 sunt, dar oricum nu multe). Unii poate se intreaba de ce nu ti-ai luat S3, dar stiu ca noi am mai discutat despre asta si mi-ai povestit despre "dragostea" ta pentru marca VW si pentru Golf in special. De aceea decizia ta nu ma mira si chiar o banuiam de ceva vreme :blink: . Masina este speciala prin ea insasi, dotarile o fac sa fie si mai speciala si sunt convins ca in timp o sa ii faci destule modificari pentru a ajunge unicat (fiecare masina e unicat in felul ei)

Link către comentariu

:blink: nu te-ai mai putut abtine sa tii secretul. bravo !! o alegere f buna. dar sa stii ca tot .:R32 MK IV as fi vrut sa iei. sa il stapanesti sanatos. si multa sanatate si fericire Evei. :)

si totusi, de ce compresor si nu direct HPA?

DOOM, eu iubesc Golful IV si in loc de S3 as fi vrut R32 sau GTI, ambele mkIV, dar din cauza taxelor pt primul, si a tractiunii pt al doilea nu s-au materializat.

PS: acum chiar ca suntem un forum da raSeri :) avem si noi 10 masini puternice si gata, ne catalogheaza lumea drept raSeri. :)

Link către comentariu

Dragos,

sincere felicitari pt post / topic si o sa explic de ce:

- in primul rind numai bine micutei Eva si familiei, sa aveti momente fericite impreuna, asta este cea mai mare si mai importanta realizare - familia, fiarele sint "consumabile" :)

- felicitari pt ca ai dovedid ca esti un om de caracter (o data ce ai aflat istoricul bolfului, nu ai facut ce ar face 99% din romani - ar da teapa mai departe) cit si pt faptul ca il vei pastra ca o dovada a muncii si pasiunii tale :blink:

- felicitari pt alegerea facuta (R32 + DSG) , sper ca planurile de viitor in materie de tuning sa ti se indeplineasca si nu in ultimul rind, sa ne acorzi "atentie" in materie de poze + informatii :)

bafta

Link către comentariu

Am ramas fara cuvinte...o masina cu caracter pentru un om pe masura..sper sa ajung si eu vreodata sa am ceea ce imi doresc de mult..dar timpul le rezolva pe toate.Si acum asteptare usoara si asteptam pozele :D

Link către comentariu

Felicitari pentru alegere !!!!!!

Masina reprezinta unul din visele mele ce mi-am propus sa se realizeze in maxim doi ani.

Cred ca cel mai greu e acum sa astepti si sa te uiti la toate filmele si pozele de pe net si sa te imaginezi la volanul EI!! :D

Link către comentariu

cam faina jucaria. Poti sa pui niste poze cu 5 usi? Nu gasesc nicaieri :D si sunt curios cum arata. nu prea sunt adeptul masinilor cu 3 usi.

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme si accidente.

Bafta!

Link către comentariu

f tare Dragos, u have balls man, si copil 'nou' si masina patrupeda cu 250 de cai, respect

felicitari in primul rand pt micuta Voinea, ea iti va aduce mai multe bucurii decat orice pe lumea asta

si...felicitari pt RRRRRRRRRRRR, e cea mai tare masina ffacuta de VW, bv

Link către comentariu

felicitari pt ce va urma. Si fetita si masina.

dar trebuie neaparat sa-i pui turbo sau alt compresor ceva ca altfel o sa rada GTI-urile de tine pe strada...( intre ghilimele ) :D

Ma anunti cand iti vine supriza de pe DN 1.

Link către comentariu

Wow, un supercar adevarat.

E extraordinara masina asta, si merita numai pt ce reprezinta ea.

In discutia cu caii putere nu ma bag. Eu sunt un om mai practic. Nu le vad rostul intr-o tara cu 5 gropi pe mp si 200 km de autostrada.

Dar "love is love", n-ai ce sa faci.

Unde formam coada pentru cei care vor o tura cu masina? :angry:

Link către comentariu

Sa o folosesti sanatos si asteptare usoara! :)

O alegere foarte buna. Si am vazut ca nu ai navi... sa inteleg ca o sa urmeze o unitate ca pe Plus :angry:

Link către comentariu

Intai de toate sa-ti traiasca bebelu, sa se faca frumos si mai destept ca tacsu. In al doilea rand...la multi ani, craciun fericit si un an nou mai bun. Daca-ti mai iei si tu vreo masina sa ma anunti si pe mine. Golf V R32 ar fi o alegere buna de luat in considerare :P !

Link către comentariu
Dupa un rodaj ca la carte (si din cate am citit pe forumul http://www.r32-club.de/ o sa fie peste 8-10.000km pana se lase acest motor petru a simti cei 250CP dupa care vor urma mici modificari. Un haldex-controller...

Intai de toate, sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa !

Apoi, sa-ti traiasca si masina, s-o stapanesti fericit... Si pt ca un Haldex-controller imi surade si mie, astept sa vad care dintre tine si Shtrumf2k il puneti primul sa fac un drive-test personal, inainte de a-mi comanda si eu unul pt masina mea.

Bafta ! :P

Modificat de DORU_14
Link către comentariu

Hmm,super masina!super mutare! :P la asta visez si eu.Sucess cu familia si cu masina.

Link către comentariu

:P ce frumoos!!! Felicitari sincere si din partea mea. Sa-ti traiasca micuta Eva :P !!!

Iar despre masina ... iti doresc sa fie exact cum ti-o imaginezi si sa te faca sa zambesti de cate ori o conduci :P

Link către comentariu

Dragos, iti doresc ce e mai bun pe lume tie si familiei tale! Sa ai o fetita sanatoasa si frumoasa! E foarte frumos numele. Cat despre masina, ce se mai poate spune? E de vis!

Link către comentariu

Numai un pasionat si un adevarat cunoscator poate alege un .:R32. Felicitari pentru masina si in special felicitari pentru fetita , sa fie intr-un ceas bun! Cand o sa ajunga amandoi la 18 ani o sa ramai fara masini :P Stim ca , cel mic deja prefera GTI-uri . Toate cele bune acasa.

Link către comentariu

Felicitari Dragos...si "Smart move" !!...:lol:

PS....astept sa ma plimbi cu ea macar o data... :lol:

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!