Jump to content

Stopuri Passat B6


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

Florin AMARIUCAI

Salut Salut,

Stateam si ma uitam la Passatul meu si observ ca si pe portbagaj are un set de stopuri.

Constat ca astea nu se aprind niciodata (in afara de cel care se ocupa de mersul innapoi si de cel pentru ceata).

Se poate programa ca celelalte doua stopuri sa se aprinda la pozitie, frana etc?

Vad ca nu e nici un topic pe tema asta.

De ce sa nu le facem sa se aprinda daca tot sunt acolo......si se pare ca nu sunt doar de forma

Daca se face asta doar jucandu-ne cu VAG COM-ul, va rog sa imi spuneti cine ma poate ajuta ........

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la aia se referea Florin AMARIUCAI, ca de ce nu se aprind. ;) :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mai vazut tu ochi de pisica sa se aprinda??? Stralucesc numai la lumina si dau senzatia ca se aprind, dar nimic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Florin AMARIUCAI

Salut.

Am fost plecat si nu am avut timp sa dau reply.

M-am uitat cu atentie si se pare ca stopurile de care vorbeam eu nu au LEDuri ca cele de pe aripa.

Eu vorbeam despre stopurile care se afla pe portbagaj.

Daca deschizi portbagajul o sa observi ca stopul spate se imparte in doua: jumate ramane pa aripa si jumate pe portbagaj.

Alea de pe aripa lumineaza la pozitie, frana si semnalizare.

La alea de pe portbagaj, doar zona centrala a acestei jumatati de stop este folosita respectiv pentru ceata (stanga si e rosu) si pentru mers innapoi (dreapta si e alb).

In juril acestor 2 becuri se simuleaza (dupa cum am vazut eu la o privire mai atenta) stilul stopurilor de pe aripi dar se pare ca nu au leduri acolo si altceva....probabil cum zicea Ovisiu, ochi de pisica........

Cam despre asta e vorba

Eu cand am deschis topicul nu m-am uitat atent si mi se parea ca sunt niste LEduri acolo care daca tot sunt de ce sa nu se aprinnda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca Florin vrea sa spuna ca in acele "bucati" conturul lor lumineaza, practic reprezinta luminile de ceata. Uitati si niste poze mai convingatoare.

post-1756-1171446464_thumb.jpg

post-1756-1171446469_thumb.jpg

post-1756-1171446474_thumb.jpg

post-1756-1171446479_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vrei sa spui ca alea se pot aprinde? Din ce vad in pozele astea, e o masina cu 2 becuri pt marsarier, 2 pt ceata.

Noi avem unu cu unu.

Deci...Care e concluzia finala?

Se pot aprinde si alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e vreo norma UE ca si la becul de ceata, dar modelul de stopuri de mai sus e valabil pentru versiunea din SUA a Passat-ului. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e asa cum spuneti voi , am sa vin cu informatii mai clare , adica pozele astea nu au legatura cu ledurile respective........ sunt "un fel blue angel de spate " :D) tot asa niste chestii care se montaeaza, cum spuneam o sa vin cu mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad am impresia ca sunt un fel de stopuri de tuning, asemanatoare cu cele de fabrica, dar care au led-uri in partea de pe usa portbagajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil, dar cel ce a deschis acest subiect nu a vazut acele poze, ci s-a exprimat strict la masina lui probabil.

Eu m-am uitat mai atent si nu vad urma de led acolo. Poate se pot pune ulterior, dar...mi-e greu de crezut.

In orice caz, ar fi tare daca deslusim misterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce a vazut el la o privire sumara e plasticul ala care face sa se reflecte lumina, care e un fel de "ochi de pisica"

Are forma multor leduri mici daca nu te uiti atent. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am vazut asta da pe versiunea americana arata cineva... pe vwvortex.com... da programa tripla cu vag-com-ul ca sa se aprinda, adevarul e ca ar fi ceva frumos ;)

Modificat de TIR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
Florin AMARIUCAI

Deci sunt Ochi de pisica.....

naspa.....

de suntem noi altfel decat americanii....

Aia au si pe barele fata/spate...pe lateral niste ocho depisica care sunt rosii pe spate si galbene pe bata din fata........

Europenii nu au nevoie sau de ca nu avem....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Numai versiunea americana are standard 2xmarsarier si 2xceatza spate din cate am citit. Dar cu putin timp liber dedicat acestui lucru se poate rezolva si la europenele noastre. Deocamdata nu il am dar cum prind nitel timp ma ocup sa le fac "stereo" si eu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai man , conform normativelor europene nu ai voie.

Fara suparare, dar ca efect cred ca unu singur ajunge. Daca le pui pe ambele e posibil chiar sa-l deranjezi pe cel din spatele tau. Nu degeaba au dat unii legi in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Sunt de acord cu wolfydRg, daca o lege e data in atatea zone de pe batranul nostru continent de ce s-o incalcam noi, pentru ca suntem romani?

Hai, doua becuri/leduri de marsarier se mai admit (vezi vechile dacii) dar doua lampi de ceta spate chiar mi se pare inadmisibil (bine le poti gasi tot pe vechile dacii :vaidecapulmeu:). Si asa mai dai peste cate un nesimtit ("epitet" dat cu indulgenta) care tine lampa de ceata spate aprinsa mai tot timpul fie zi, fie noapte, fie vreme buna si e foarte deranjant (ce sa mai zic despre farurile de ceata ... dar nu discutam aici despre asta ca dupa aia se nasc flame-uri).

Nu vad motivul pentru care mi-as pune inca un rand din fiecare ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am studiat si eu problema asta cu ceva timp in urma, si atat teoretic cat si practic se pot face sa se aprinda. Unii au spus ca nu ar fi legale... Ok..de acord cu voi...dar atata timp cat nu pui acolo leduri de alta culoare sau intensitate fata de cele existente pe masina...iti spun eu ca nu esti in ilegalitate. Eu personal am desfacut acele "bucati de stopuri" de pe portbagaj si se pot pune leduri SMD acolo, de aceeasi intensitate ca cele de pe pozitie ca sa nu deranjezi ceilalti participanti la trafic. Inca nu am avut timp sa ma ocup de treaba asta, dar cat de curand o sa o fac si o sa postez si poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei si acele leduri , nu se gasesc, special pt stopuri, numa sa le plasezi acolo?? nu a gasit nimeni???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt special pt astea, dar se pot adapta. Trebuie 40 de led-uri (SMD cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma iote ca nu's singuru' paranoic pe-aici care crede ca masina lui e "chioara" :unsure: :lol:)))

intr-o seara faina de fara, cu apus de soare si chestii, etc.... m-am gadit sa-mi iau instalati electrica la bigudit ( desi in 5 zile de cand aveam masina nu prea am gasit ne-regula ) dar si asha n-aveam ce face... so am aprins toate farurile, ceatza, am pus frana de mana si etc.... si m-a atras si mie atentia acele stopuri de care pomenea Florin, si chiar vroiam sa stiu DE CE pe net gasesc poze cu passat-uri 3c cu 2 marsaliere si in juru marsalierelor sa fie farurile de ceatza si a mea n-are ? ( deja vroiam sa ma duc la service sa le zic sa-mi reaseze totu' dar norok ca n-am fost ca ma faceam de ras :)) ) ...dupa citind pe-aici am vazut cu normele UE... eu unu le-as zice "BULLS**T" ...pt ca practic "conturul" farului de ceatza spate/marsalierului e deageaba acum, n-are nici o utilitate ( infara de ce-a de ochi de pisica ) si sincer as vrea sa le dau o utilitate...

asha ca, daca careva are ideie cum se modifica sistemul sa lumineze si acele "conturi" eu as vrea sa fiu primu' care le va incerca :P ( chiar sunt curios de rezultat ;) )

Regards,

Riddler

P.S.: Am observat ca unele modele de Audi A4 acele stopuri de usa portbagajului au rolu' de pozitii... ar fi faina daca am schimba vechea pozitie ( care e in locasu' unde e semnalizarea pe spate la ambele faruri ) cu aceste contururi de la ceatza/marsarier, macar asha am da o ordine la faruri ;)

P.S.S.: Parerea este pur persoanala si subiectiva, in caz ca uni zic ca's "nebun" sau "retardat" nu sariti cu acuzatiile :P .. fiecare are dreptu' la o gandire/parere anume

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat ieri mai multe tipuri de leduri si daca am timp in weekend o sa incerc sa vad cu care ar merge facute acele stopuri. Pe urma va anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-a desfacut cineva stopul ?

-sunt firele trase si doar trebuie puse ( leduri /becul) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scotocind pe forum dupa un DIY cat de cat apropiat cu problema expusa aici am dat peste acest link care rezolva jumatate din problema noastra ( adica sa facem 2 lampi de marsarier din 1 ) ..

sa nu-mi sariti la beregata cu replici de genu' "asta e de Golf V, nu de Passat" ... pt ca prima partea din acel topic se potriveste cu ce problema avem noi :angry:

...n-am incercat dar ma tenteaza... timp sa-mi gasesc si un amic care e mai as cu electrica si care e mai priceput cu masiniile ( eu's incepator ) ....sa ma ajute si o sa incerc sa vad poate o scoatem la capat :lol:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!