Jump to content

se poate monta cruise control + comp bord la leon


iully2
 Share

Postare recomandată

Am un leon din 2005, 19 TDI 90 cp. As vrea f mult sa imi montez un cruise control. Se poate sa-i montez? Problema e ca masina este in garantie , deci ar trbui sa o montez la un service din reteaua porsche.

Aveti idee cat ar costa?

Si inca o problema. Cel mai mult la masina ma deranjeazaca nu am comp de bord. Se poate pune dupa?Ma cam indoiesc , dar macar intreb si eu. Ceva idei aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

avand in vedere ca maneta pt cruise contraol este aceas de pe VW este in jur de 3 mil+ inca 3mil instalarea la metrotehnica.Cat despre computer bord , da este posibil sa il instalezi dar nu te pot ajuta cu un pret. Vrei iti trimit 2 manuale de instalare pt ca nu pot sa le atasez aici

Modificat de cosmin22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca esti amabil, si ai manualul trimite-l te rog si la adresa din semnatura. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As fi si eu interesat de computer de bord. E greu de instalat? De unde se ia softul? Si ce alte modificari mai trebuie facute pt a fi instalat? Daca as face lucrul asta in service, cam cat m-ar costa?

cosmin22: daca ai fi amabil sa-mi trimiti si mie as fi recunoscator (crazyidane@yahoo.com). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu sunt interesat de computerul de bord, chiar am postat un topic in acest sens. Daca esti amabil Cosmin 22 sa imi trimiti documentatia si softul daca il ai, la adresa: cris_boboc@yahoo.com.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cruise control se poate monta fara nici o problema. La nevoie va pot da si codul manetei, intrucat am schimbat-o de curand din alte motive :wub:.

Doar pe maneta la porsche am dat 220 RON dar era ultima piesa de pe stoc asa ca s-ar putea sa o fi prins la pret redus. In plus pentru montarea completa a CC mi se pare ca mai este nevoie de un cablaj (in plus fata de maneta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Computer de bord m-ar interesa si pe mine .Ma puteti ajuta ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

bj da-mi si mie te rog codul manetei si daca il ai si pe cel al cablajului ar fi ideal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bambu... mergi la reprezentanta Seat... te costa cam 240 RON CCul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul manetei afara (pe e-bay ) este de 20 Euro. La Volksparts este..... 70 Euro. Cam mult creste pina in Romania. Ei si oricum mai ai nevoie si de cabluri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BAMBU, codul pentru kit maneta + cablaj este 1J0998527A.

@Reed: 70EU e pretul normal practicat peste tot. Pe e-bay 20EU poate e pretul de inceput pentru licitatie.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200Euro am gasit de vinzare mai multe bucati (pe e-bay) si le vindea nus' ce firma, erau noi si nus' la cam ce pret ar ajunge dupa licitatie, dar nu cred ca ar putea creste de 2,5 ori. Dar in fine, 70 Euro costa si la reprezentanta si acolo macar stii ca iti livreaza modelul exact pt masina ta. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200Euro am gasit de vinzare mai multe bucati (pe e-bay) si le vindea nus' ce firma, erau noi si nus' la cam ce pret ar ajunge dupa licitatie, dar nu cred ca ar putea creste de 2,5 ori. Dar in fine, 70 Euro costa si la reprezentanta si acolo macar stii ca iti livreaza modelul exact pt masina ta. Parerea mea.

adica facut exact pentru seria ta de sasiu? :beerchug:

De la Porsche am cumparat eu doar maneta cu 220 de RON inclusiv TVA. Nu stiu daca am prins-o la pret vechi, dar era ultima de pe stoc. Sau e posibil ca Volksman sa le aiba pe stoc la pretul vechi (care intre timp a scazut). Oricum nu va baga nimeni mana in buzunar sa va ia banii.

Eu personal sunt foarte multumit de colaborarea cu el, dar de obicei cumpar de unde e pretul mai mic. Exceptie fac in momentul cand sunt deja undeva si pentru o economie de cateva zeci de lei ar trebui sa tai orasul dintr-o parte in alta.

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Salut

avand in vedere ca maneta pt cruise contraol este aceas de pe VW este in jur de 3 mil+ inca 3mil instalarea la metrotehnica.Cat despre computer bord , da este posibil sa il instalezi dar nu te pot ajuta cu un pret. Vrei iti trimit 2 manuale de instalare pt ca nu pot sa le atasez aici

as dori si eu cele 2 manuale de instalare pt computerul de bord. daca vrei sa le pui direct pe forum trebuie sa aiba extensia zip.

cine ma poate ajuta cu codul pt computerul de bord !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze.. acu vad ce am scris... era vorba de 20 Euro nu 200.

La noi se gaseste la reprezentante la cca. 240RON iar montajul este 76,5RON/ora, timp de montare cca. 2 ore la un electrician priceput.

Metoda de montaj include scoaterea airbagului de pe volan, operatie in sine nu foarte laborioasa, dar daca gresesti ceva pocneste airbagul si atunci sa te tii...

Cit despre computerul de bord... daca nu a fost montat NU merita financiar sa il pui deoarece modificarile sunt f. mari.

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa gresesti.

Mi-au desfacut mie de 3-4 ori volanul cand mi-am schimbat maneta de semnalizare. Partea cu airbag-ul e legata cu 2 fire care se scot foarte usor. Acum m-as incumeta sa il desfac si singur, numai ca imi e urata scoaterea primelor 2 suruburi pentru ca trebuie sa le scoti in "blind" cu surubelnita venind dinspre bord si nu vezi nimic. Dupa aia e floare la ureche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Tocmai mi-am montat cruise control.Maneta si cablul le-am luat de la Porsche si montajul l-am facut tot la ei. Intr-adever codul pentru "set tempomat" este 1J099B527A, iar pretul este 343,52 RON cu tot cu TVA.Manopera a costat 175 RON , TVA inclus.

In rest...multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

as vrea sa-mi montez si eu un cruise control. atat te-a costat, 343+175? multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ultimele preturi la reprezentanta SEAT sunt: 540Ron maneta +cablurile si 150Ron montajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios!!!Cam mare diferenta din martie pana in iulie.Eu zic sa dai un tel la Porsche la nea Gica Stoian ( 2032864) - Magazia de Piese si vezi exact ce si cum.Preturile pe care le-am dat, 343 RON maneta cu 175 RON manopera, sunt pe bune cu factura.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roger... din cind in cind astia din grupul VAG fac niste promotii la anumite accesorii. De ex in oct. anul trecut cind am intrebat aceeasi reprezentanta mi-au dat pretul de... 240Ron (kitul) + 150Ron manopera.Nu l-am luat ca am zis ca nu imi trebuie pina la vara cind fiind 2007 preturile ar trebui sa scada cu 20%. Ei n-a fost asa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca numai asta. In perioada respectiva eu am cumparat doar maneta care era la preturi similare si la PoRo si la volksman. Cred ca pe undeva e si problema de stocuri.

eventual aruncati o intrebare si la volksman si pe la alte service-uri autorizate. Avand in vedere ca se potriveste maneta de pe Golf si pe Leon, O1 si A3 cine stie poate aveti noroc sa mai prindeti o piesa la cost redus :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

despre montare computer bord nu mai stie nimeni nimic?

Se pare ca te incapatanezi sa nu respecti Regulamentul.

Prin acest post ai 2 abateri

1

Warning

Sunt interzise posturile gen "bump" ("nu mai stie nimeni nimic?", "Anybody?", "Hai baieti, ajutati-ma si pe mine") pe alte arii in afara de aria de vanzari/cumparari. Acestea vor fi sanctionate cu warning

2

Warning

Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare/cumparare. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

Textul cu reclama a fost sters.

Modificat de Roger
Bump si anunt in arie tehnica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!